x 
Pusty koszyk
Katarzyna Czarnomska

Katarzyna Czarnomska

Katarzyna Czarnomska jest fundatorem i redaktorem naczelnym serwisu "Farmy Zdrowia". Urodziła się w 1974 roku.

Z wykształcenia:
Magister "Zarządzania i Marketingu" po Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie.
Podyplomowe studia w Instytucie Żywności i Żywienia w zakresie DIETETYKI.
Absolwentka Międzynarodowej Akademii Medycyny Komplementarnej - NATUROPATA, INFORMOTERAPEUTA

Prowadzi prywatny gabinet naturopaty i informoterapeuty.

Terapeuta w "PRYWATNY GABINET LEKARSKI GRAŻYNA DUSZKIEWICZ"

Współpraca z "KLINIKA BIOREZONANSU"
    Badania/terapie na Skaner-3D Spector
    Badania/terapie na Generator Plazmowy Sanoplasma
    Badanie żywej kroplii krwii mikroskopem Delta Optical Evolution 300 z kamerą cyfrową.

09 Lis 2019

Moja Szakszuka

Dział: Przepisy

Z cyklu jesiennych smakołyków: moja szakszuka z pieczonym bakłażanem

Ta potrawa już zawsze będzie mi się kojarzyć z gościnnymi progami moich przyjaciół z wioseczki zwanej uroczo Dziewki, oraz z długimi wieczorami gdy wspólnie - z przyszłymi wtedy Neuropatkami - omawiałyśmy z pasją naturalne sposoby przywracania ludziom zdrowia. Jak powszechnie wiadomo wysoka zawartość warzyw w diecie przynosi człowiekowi same korzyści, wiadomo również, że sama wiedza nie wystarczy, należy ją zastosować w praktyce, aby zobaczyć pozytywne rezultaty. Tak więc, do dzieła i do kuchni! Niech się stanie szakszuka pachnąca kminem rzymskim i świeżą kolendrą (o której wiadomo, że wiąże metale ciężkie, więc w dzisiejszych zanieczyszczonych czasach warto ją włączyć do jadłospisu)!

 

09 Lis 2019

Zielona Ambrozja

Dział: Przepisy

Z cyklu jesiennych smakołyków: napój Zielona Ambrozja

Zimo-zielone warzywo, odporne na mrozy, bogate w polifenole, charakteryzujące się dużą zawartością wapnia, magnezu, potasu, witaminy K i C. Jak wiadomo witamina C ma wiele zalet, między innymi dokonuje „recyklingu” witaminy E! Nie można go pomijać w jesienno-zimowym jadłospisie! Mowa tu oczywiście o jarmużu. Aby smak napoju mile łechtał nasze podniebienie nie obejdzie się bez dodatku najbardziej popularnych jesiennych owoców: jabłek (najlepiej twardych i winnych). Dla podkręcenia wrażeń smakowych należy dodać nieduży kawałeczek świeżego imbiru oraz sok z cytryny. Wszystko wyciskamy w wolnoobrotowej wyciskarce i pijemy po przygotowaniu. Ambrozja to mało powiedziane!

Z serii jesiennych smakołyków, zupa krem z dyni i soczewicy w klimacie indyjskim.

Dynia, to piękne jesienne warzywo bogate w beta-karoten, niezbędny do syntezy witaminy A, bogata w potas, który wspomaga utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie nie wspominając o przewodzeniu impulsów elektrycznych (bo jak wiadomo, człowiek działa na prąd – każda komórka jest jak bateria!). Skóra i oczy będą wdzięczne za miskę takiej zupy. I do tego wszystkiego witamina E! Czyli młodość w misce zupy!

 

Składniki:
5 łyżek zakwasu żytniego
250g mąki żytniej
500g mąki orkiszowej (może być sama biała lub mieszana pełnoziarnista i biała)
750ml letniej przegotowanej wody
1 łyżka stołowa soli
garść siemienia lnianego
garść pestek słonecznika
łyżeczka nasion czarnuszki

Składniki:
pół sporego kalafiora
1 jajko
100g startego parmezanu

W oczekiwaniu na obficie owocujące cukinie w moim ogrodzie, a co za tym idzie w oczekiwaniu na pyszne placuszki cukiniowe z sosem jogurtowo czosnkowym, popełniłam już wielokrotnie inne, również bezglutenowe pyszności. Dwie wersje: jedna biała z kalafiora, druga zielona z brokułu. Przepis bardzo prosty, a efekt końcowy naprawdę wart zachodu.

Sezon bakłażanowy w pełni. Dorodne oberżyny dojrzewają na krzakach. Już kończą mi się pomysły co z nich przygotować… w końcu ile można jeść pastę bakłażanową czy grillowane bakłażany.

Dla odmiany coś bardziej treściwego, bardzo aromatycznego, pomidorowego i dość serowego. Jak wiadomo bakłażan to dobre warzywo o niskim indeksie glikemicznym, doskonałe dla cukrzyków. Zapraszam do gotowania, póki sezon trwa.

W letnie popołudnie, przy mrożonej herbacie lub kawie dobrze jest uraczyć podniebienie słodkim kawałkiem ciasta z sezonowymi owocami. Ten szybki i prosty przepis przywiozłam od mojej cioci z Roztocza. Najlepiej sprawdzą się - dla kontrastu - kwaśne owoce typu porzeczka czy wiśnia (bardzo mi pasuje wiśnia w kompozycji z olejkiem migdałowym lub moczona w amarettoJ). Dla drobnego chrupnięcia na ząbku polecam obfite posypanie ciasta płatkami migdałowymi. Dodatek mąki ziemniaczanej nada ciastu przyjemnej wilgoci. Nawet dzieci radzą sobie doskonale ze zrobieniem tego ciasta. Polecam, ponieważ sezon na porzeczki i wiśnie nie trwa wiecznie;)

Męska stałość, czyli inaczej mniszek lekarski, dmuchawiec, mlecz, podróżnik mleczowaty, wilczy ząb… Wiosna u bram, choć wieje chłodem, trawniki pokrywają się żółtymi kwiatami, które później zamienią się w białe dmuchawce. Wszyscy znają tą ekspansywną roślinkę. Niektórzy walczą z nią na rozmaite sposoby, a to chemią, a to ostrym narzędziem ogrodniczym. Jednak, jak to w naturze, po coś ten kwiatek wyrasta nam pod nosem.

Karnawał w toku, a jak wiadomo wszystkim miłośnikom śledzi, są one nieodzowne w tym czasie. Poniżej dwa pomysły na tą smaczną rybkę. Oba w wersji raczej na ostro. Można jednak według własnego uznania regulować stopień ostrości. Zachęcam do eksperymentowania i degustacji.

O nas ...

katarzynaczarnomskaKatarzyna Czarnomska jest fundatorem i redaktorem naczelnym serwisu. Urodziła się w 1974 roku. Jest absolwentką Akademi Kozminskiego w Warszawie. Wychowuje dwójke dzieci. Od wielu lat poświęca się tematyce zdrowia, zdrowego odżywiania, naturalnych metod leczenia i dietetyki w życiu naszej rodziny.

Kontakt ...

ul. Przyszłość 53c
05-126 Stanisławów Pierwszy
POLSKA
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
+48 695 832 433